Sağlıklı TariflerBeslenmeSağlıklı Yaşam

Pratik ve Az Kalorili 10 Diyet Yemeği

0
Sürekli aç hissediyorsanız dikkat

Alınan fazla kilolardan kurtulmak veya sağlık dolu bir vücuda sahip olmak için yapılan diyetin temel amacı, sağlıklı beslenme ve kilo kontrolüdür.

Günümüzde zayıflamak için yapılan her şey diyet altında toplansa da aslında diyette temel olan sağlıklı beslenmedir. Bu amaç ekseninde ne kadar yeseniz de sizi üzmeyecek sağlıklı, pratik ve az kalorili diyet yemeklerini sizin için derledik.

Roka Salatası

Roka ile farklı mevsimlerde, farklı renklerde, sağlıklı ve lezzetli salatalar yapabilirsiniz. Bunlardan birisi olan bol yeşillikli, limon ve cevizli içeriğiyle tam bir enerji ve sağlık deposu olan roka salatası, içeriğinde kullanılan kırmızı biber, taze soğan ve domates gibi malzemelerle afiyetle yiyeceğiniz düşük kalorili bir diyet yemeği.

Mercimek Köfte

Besleyici değeri yüksek olan, kolay hazırlanan ve diyet tariflerinin bir numaralı tercihlerinden biri olan mercimek ile birçok tarif yapılıyor. Bu tariflerden en çok ilgi göreni ise mercimekli köfte. Hem besleyici hem de kalorisi oldukça düşük olan mercimek köftesinin yağ oranının düşük olması sebebiyle tüketilmesinde bir zarar yok. Ancak besin değeri yüksek olduğundan zayıflamak isteyenlerin az miktarda tüketmesi gerekiyor.

Sebzeli Kepekli Makarna

Vücudumuzun sağlıklı olması için karbonhidratlar gereklidir. Fakat karbonhidratın tüketim saati de sağlıklı bir yaşam ve ideal kilo için önem taşır. Formunu korumak isteyen ve makarnadan vazgeçemeyenler için özel bir diğer yemek, sebzeli kepekli makarna… Ancak makarnanın kepekli olması kalorisinin daha az olduğu anlamına gelmemektedir. Sebzeli kepekli makarna, ana öğünlerde miktarına dikkat edilerek tüketilmelidir.

Zeytinyağlı Pilav

Her yörede yapılan ve yörelere göre çeşitlilik gösteren bir yemek olan zeytinyağlı pilav da zeytinyağı kullanıldığından hem çok vitaminli hem de çok lezzetlidir. Ancak unutulmaması gereken nokta pirincin yüksek kalorili bir besin olduğudur. Dolayısıyla tüketilirken belli miktarları aşmamaya özen gösterilmelidir. Özellikle yüksek kilosu ve kolesterol hastalığı olanlar tüketirken dikkat etmelidir.

Sebzeli Omlet

Protein bakımından oldukça zengin olan sebzeli omlet, içeriğinde bulunan kırmızı biber, çarliston biber, soğan ve domates gibi besinler dolayısıyla hem sağlıklı hem de düşük kalorili bir yemektir. Sebzeli omlete patates konulmaması önerilmektedir. Patatesli sebzeli omlet lezzetli ancak karbonhidrat içeriği yüksek bir besindir. Diyette çok sık tercih edilmemelidir.

Ispanak Yemeği

Ispanak yemeği, A, C, E, K vitamini, folik asit, potasyum, magnezyum içeriğine sahip bir yemektir. Ayrıca lif yönünden de zengin olan ıspanak, vücudumuza güç veren en önemli kaynaklardan biridir. İçerisinde şekerin bulunmaması ve çok az miktarda yağ ve karbonhidrat bulunması sebebiyle ıspanak kilo aldırmaz. Sebzelerin kalori miktarına bakıldığında kalori miktarı en düşük olan sebzelerden biri ıspanaktır.

Diyet Dolma Yemeği

Diyet yapmak severek yediğiniz yemeklerden mahrum kalmanız anlamına gelmiyor. Dolmalık biber metabolizmayı hızlandırarak aldığınız kalorileri kolayca yakabilmenizi sağlar. Dolma içerisinde kullanacağınız maydanoz ve dereotu ise vücutta ödem oluşmasını önler. Diyet dolma yaparken hazırladığınız iç harcını yeşil dolmalık biberin içine doldurabileceğiniz gibi aynı zamanda yeşil kabak, kırmızı biber ya da domatesin içine de koyabilirsiniz.

Zeytinyağlı Brokoli

Brokoli folik asit, A, C ve K vitaminleri; demir, potasyum, selenyum, kalsiyum mineralleri açısından zengin bir yiyecektir. Aynı zamanda yüksek miktarda lif de içerir. Ana öğünler için sağlıklı bir alternatif olan ve düşük kalorili ürünler arasında bulunan (78 kalori) zeytinyağlı brokoliyi keyifle tüketebilirsiniz.

Protein Köftesi

Köfte Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan ve protein, demir, potasyum, fosfor, magnezyum, çinko içeriği yüksek bir yiyecektir. Hafif ama lezzetli bir şeyler arıyorsanız kesinlikle protein köftesi tüketin. Ancak tüketileceği zaman, 3-4 adet tüketilmesi yeterlidir, fazlası vücuda yarar yerine zarar verebilir.

Somon Balığı

Somon balığı, protein, B grubu vitaminler, potasyum, demir, folik asit açısından zengindir. Ayrıca omega-3 yağ asitleri açısından da zengin olan somon balığını hem günlük protein ihtiyacınızı karşılamak hem de düşük kalori almak adına tüketmek akıllıca bir seçim.

İnsülin Direncini Kontrol Altına Alın!

Previous article

Ofis Çalışanlarına 20 Beslenme Önerisi

Next article

You may also like