Hayvanlarda ObeziteSağlıklı Yaşam

Tavşanlarda Obezite: Sebepleri ve Semptomları

0

Tavşanlarda obezite, çok ciddi sonuçları olabilecek bir sağlık problemidir. Bu yüzden, en yaygın sebepleri ve semptomları öğrenmeniz iyi olacaktır

Tavşanlarda obezite bazı ciddi hastalıklara yol açabilir. Obezite, nasıl insanların ve diğer hayvanların sağlığı için kötüyse, tavşanlar için de o kadar kötüdür. Bu durum kedileri, köpekleri ve hatta kuşları bile etkileyebilir. Aşırı kilo, dostunuzun sağlık ve refah durumu için büyük bir problemdir, bu yüzden bu konuya dikkat etmelisiniz.

Tavşanlarda Obezite Sebepleri

Aşırı yemek genelde ana sebeptir. Fakat, çok aktif bir tavşan bundan etkilenmeyebilir çünkü egzersiz, aşırı yemekten kaynaklanan kilonun vücutta kalmasını engeller.

Tavşanlarda Obezite Sebeplerinden Biri: Hareketsizlik

Bir tavşan aynı insanlardaki gibi; eğer yediğinden daha az kalori yakıyorsa, kilo alacaktır. Maalesef çoğu tavşan bütün hayatını kafeste geçirmektedir, bu sebepten ötürü obezite, tavşanlarda genel bir problem olarak görülmektedir.

Tavşanlar doğal ortamlarında zıplayan ve koşan hayvanlardır. Maalesef, zalimce hapsedildikleri için yeterli egzersiz yapamazlar.

Tavşanlarda Obezite Sebepleri: Tatlı ve Şeker

Tavşanlara şeker verme konusunda reklamların bizi yanılttığı durumlar vardır. Birçok tavşan sahibi reklamların söylediği yalanlara inanır ve mama konusunda yerel dükkanların önerdiği şeyleri vermeyi seçer.

Tavşanlarda Obezite: Nasıl Anlarsınız?

tavşanlarda obezite

Obez bir tavşan, vücut boyutuna göre sağlıklı miktardaki yağdan daha fazlasına sahiptir. Kilo ve boyut konusunda her cinsin farklı standartları vardır.

Bu standartlar çok katı değildir fakat tavşanınızın kilosunun uygun olup olmadığına karar vermek istiyorsanız bunları bir rehber olarak kullanmalısınız.

Tavşanın vücut durumunu değerlendiren bir ölçü de vardır. Bu, onun kilosunu izleme konusunda size yardımcı olacaktır. Çoğu vücut puanlaması 1 ile 5 arasında değerlendirilir, yani 3 mükemmel puandır.

Tavşanınızın kaburgalarını hissetmek için ekstra çaba sarf etmeniz gerekiyorsa veya hiç hissedemiyorsanız, bu aşırı kilolu olduğu anlamına gelir. Bu durum hayvan sağlığına da bağlı olduğu için, veterineriniz bunu onaylayabilecek kişidir.

Tavşanlarda Obezitenin Sonuçları

ot yiyen tavşan

Tavşanlarda obezite çoğu hastalık konusundaki eğilimi artırır. Bunların arasında miyaz, pododermatitis, preeklampsi ve hatta bağırsak tıkanıklığı bulunur.

Miyaz

Bu, bir tür solucan istilasıdır. Çünkü aşırı kilolu tavşanlar kendilerini düzgünce temizleyemedikleri için, vücutlarında sinekleri etkileyebilecek daha çok kirli alan olur. En yaygın olanlar rektum ve genital bölgedir.

Sinekler yumurtalarını bu bölgelere bırakır ve bunlar da solucan oluşturur. Eğer tavşanınızı düzenli kontrol etmiyorsanız ve yıkamıyorsanız bunu muhtemelen fark etmezsiniz. Bu durumun semptomları sekonder enfeksiyonlar, iyileşmeyen yaralar ve hatta iç organlarda görülen hasar olabilir.

Pododermatitis

Ayaklarını etkileyen pododermatitis, genelde hareketsiz bir yaşam tarzından veya obeziteden ötürü oluşur. Çünkü hareketsiz olmak ve obezite, ayaklara çok fazla yük bindirir.

Ek olarak, sert ve kirli yüzeyler de bu enflamasyona katkıda bulunur. Pododermatitis lezyonları acılıdır, tedavisi ve temizlemesi zordur. İlk işaretleri hakkında tetikte olmak için tavşanınızı düzenli kontrole götürmelisiniz. Anormal yürüme en yaygın işarettir.

Gastrointestinal Yavaşlama (Bağırsak Tıkanıklığı)

Bu, birçok sebepten oluşabilmesinden ötürü tavşanlarda en yaygın problemdir. Obezite tek başına bir tavşanın yemeyi bırakmasına ve bağırsak tıkanıklığı geliştirmesine sebep olmaz. Obezite ile alakalı olabilecek diğer problemlerden de ötürü bu kesinlikle yüksek riski olan bir durumdur.

Obezite Nasıl Önlenir ve Tedavi Edilir?

Tabii ki obeziteyi önlemek için yapabileceğiniz en kolay şey sağlıklı beslenmedir. Doğru miktarda ve türde gıdalar seçmek ve egzersiz yaptırmak, tavşanı ideal kilosunda tutmak için yapılması gereken en gerekli şeylerdir.

Tavşan Diyeti

Samanın tavşanın sağlığı için çok önemli olduğunu ve beslenmesinin temeli olduğunu unutmamalısınız. Kuru mama ve ödül mamaları kilo alımının en yaygın sebepleridir, bu yüzden yetişkin tavşanlarda bunlara bir sınır koymalısınız.

Ayrıca, çekirdek veya diğer tohumlu şeyler gibi şekerli ve yağlı gıdaları da sınırlamalısınız. Bunun yerine ödül olarak çilek veya havuç verebilirsiniz. Onlar için şeker kadar lezzetli olacaklardır.

Egzersiz Tavşanlarda Obeziteyi Engelleyebilir

koşan beyaz bir tavşan

Tavşanınıza koşma ve egzersiz yapma şansı vermelisiniz. Tavşan asla kafese koyulmamalıdır, hem yaşamalarına hem de keşfetmelerine olanak sağlayacak büyük alanlarda bulunmalıdır.

Aktivite sadece zihnini uyarmakla kalmayacak, aynı zamanda zayıf ve mental olarak sağlıklı kalmasını destekleyecektir. Eğer kafese koymaktan başka şansınız yoksa, egzersiz yaptırabilmek için olanaklar yaratabilirsiniz.

Tavşanınızı güvenle gezdirebilmeniz için tavşan tasmaları vardır. Eğer gün boyu kapalı bir yerde tutuyorsanız, her gün en az 3 saat oyun vakti ve egzersiz için ona izin vermelisiniz.

Tavşanların önceden vahşi doğada kilometrelerce koşmaya alışık olduğunu unutmayın. En azından her gün birkaç saat evde özgürce oynamasını sağlayabilirsiniz.


Kilo Artışı Depresyona Sokuyor

Previous article

Günde 2 ya da 3 Fincan Kahve Tüketen Kadınların Yağ Oranı Daha Az

Next article

You may also like