ObeziteBeslenmeSağlıklı Yaşam

Kilo Artışı Depresyona Sokuyor

0

Kilolu insanların başarısız diyet ve egzersiz girişimleri özgüven problemleri oluşturuyor ve depresyona girmelerini kolaylaştırıyor

Kilolu insanlarda daha sık görülen şeker hastalığı, tansiyon problemleri, kalp problemleri ve harekette kısıtlanmalar da depresyona eğilimi artırıyor.

Yrd.Doç.Dr. Rıdvan Üney, kilo artışının depresyona neden olduğunu söyledi.
Yrd.Doç.Dr. Rıdvan Üney, “Şişmanlık (obezite) depresyon nedenleri arasındadır ve şişman bireylerde özgüven sorunları oldukça yüksektir. Kilolu insanlarda daha sık görülen şeker hastalığı, tansiyon problemleri, kalp problemleri, harekette kısıtlanmalarda depresyona eğilimi artırmaktadır. Bunlarla beraber sosyal fobi ve endişe bozuklukları da sık görülür. Başarısız diyet ve egzersiz girişimleri de yoğun özgüven problemleri oluşturmaktadır ve bu bireylerin depresyona girmelerini kolaylaştırmaktadır. Birçok obez bu duruma içsel bir tepki olarak daha fazla yeme davranışı sergilemektedir. Artık kısır bir döngü oluşur ve depresyon kader gibi olur. Tam da bu noktada depresyon tedavi edilmeli ve kişinin kendine güveni tekrar kazandırılmalı ki, tekrar hayatın içinde üretken biri olabilsin ve belki de kilo ile ilgili tedavilerde daha kararlı ve cesur olabilsin” dedi.

Depresyon kilo artışına neden olabiliyor

Depresyonun bazen özellikle başlangıç dönemlerde iştahta değişikliklerle başladığını ifade eden Dr. Üney, “Tipik olmayan veya maskeli depresyonlarda kilo artışı daha sık görülür. Yani gerginlik, mutsuzluk ve umutsuzluk kişiyi mutlu olabileceği etkinliklere yönlendirir. Bunlardan en kolayı yemek yemedir. İçe kapanıklık, enerji azlığından dolayı yemek yapmak yerine fast-food tarzı yemeklerle beslenme kilo artışı nedenlerindendir. Ayrıca depresif dönemlerde isteksizlik ve bitkinlik nedeniyle egzersiz yapmak daha zorlaşır, bunun sonucu olarak da kilo artışı kaçınılmaz olur. Fiziksel kaygılardan dolayı oluşan kilo artışı da depresyonu daha da ağırlaştırabilir” açıklamalarında bulundu.

Bir Obezin Zayıflama Öyküsü

Previous article

Tavşanlarda Obezite: Sebepleri ve Semptomları

Next article

You may also like

More in Obezite