EgzersizKilo Kontrolü ve Diyet

Detoks Diyeti

0
Detoks Diyeti

Detoks programları vücutta biriken toksik maddeleri uzaklaştırmayı amaçlayan programlardır.

Çeşitli amaçlar için uygulanabilir. Bir beslenme düzeni ve bunu destekleyen fiziksel aktivitelerle gerçekleştirilir. Detoks diyetleri periyotlar halinde uygulanır. Ayda bir kez, bir hafta boyunca uygulanabileceği gibi daha kısa veya uzun tutulabilir. Uygulanan süre zarfında vücudun atıklarından kurtulması için bazı besinlerden uzak durmak gerekir. Asıl olarak toksik madde birikimine ara vererek vücudun daha sağlıklı çalışmasına izin vermek anlamını taşır.

Gün içinde maruz kalınan kirli hava, kirli su gibi çevresel faktörler, tüketilen bazı besinler vücutta fazladan toksik madde biriktirir. Özellikle hayvansal gıdalar, işlenmiş tahıllar, sigara, alkol vücudu gereğinden fazla yoruyor. Vücudun arınma sisteminin başında karaciğer bulunuyor. Karaciğer her an toksik maddelerin atılması için çalışıyor. Fakat arıtma sistemine fazlan yüklenmenin somut sonuçları oluyor. Gergin ve stresli hissetmek, geçmeyen yorgunluk, sebepsiz baş ağrıları, kalitesiz uyku vücuda fazladan yüklenmenin bir getirisi olabilir. Detoks programlarıyla temel olarak karaciğerin çalışmasına yardımcı olunuyor ve bu etkilerden kurtulmak amaçlanıyor.

İsteğe göre 3-7 gün gibi bir süre uygulanan detoks diyeti ile sağlıksız yaşama ara verilip, vücudun kendini toparlamasına olanak veriliyor. Bu süreçte vücudun toksik maddelerden arınması hızlanıyor. Temizlenen vücutta metabolizma hızı artıyor, kan dolaşımı hızlanıyor ve kanın taşıdığı oksijen miktarı artıyor. Böylece doku ve organlar daha iyi besleniyor ve kendini onarıyor. Detoks programlarının bu kadar yaygınlaşmasında yaptığı olumlu etkilerin çabuk hissedilmesinin payı büyük. Çok daha dinamik, canlı hissetmek, ödem atmak, daha kolay kilo vermek detoks ile mümkün oluyor.

Martha Vineyard Detoks Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Diyet yaparken kilo vermek kadar önemli olan şeyler bulunur. Bunlardan birincisi sağlıklı şekilde kilo vermek iken ikincisi vücuttaki toksinleri atmaktır. Toksinler atılmadığı müddetçe sağlıksız bir bedene sahip olmak kaçınılmazdır. Normalde diyet dönemlerini takip eden zamanlarda detoks diyetleri uygulanarak kilo verme sürecinden bağımsız olarak vücuttaki toksinlerin atılması amaçlanır. Çok az diyet hem kilo vermeyi hem de toksinleri vücuttan atmayı aynı anda yapabilir. Martha Vineyard diyeti de ikisini aynı anda yapabilen nadir diyetlerden bir tanesidir.Diyet programını daha doğrusu detoks sıvılarının içeriğini oluşturan kişi, ilgili sıvıları kendi hastalığını tedavi etmek amacıyla yazmıştır. Ayrıca bu sıvıların tüketim programını da hastalığına özel olarak oluşturmuştur. Yani sıvının ilk amacı kilo verdirmekten ziyade hastalığı tedavi etmektir. Ancak kullanımı esnasında ciddi miktarda kilo verdirdiği fark edilince zayıflamak isteyenler tarafından kullanılmaya başlamıştır.Diyetin ilk amacı vücuda oldukça fazla zarar veren toksinlerin yok edilmesidir. Bu amaçla da tavsiye edilen sıvı tarifleri iki saatlik aralar verilen yoğun bir tüketimle vücuda alınır. Bu iki saatin sonunda ise vücuttaki toksinlerin yüzde doksanının atıldığı iddia edilmektedir. Tarifi verilen sıvılar arasında özel hazırlanmış çorbalar, sebze karışımları, meyve karışımları ve yeşil bitki karışımları bulunmaktadır.Sıvıların tüketilmesiyle beraber vücuttan toksinlerin atılması kilo verme sürecinin başlamasını tetikler.

Toksinlerin atılmasından sonra metabolizma işini daha iyi yapmaya, yağları yakmaya başlar.

Spor ve sağlıklı beslenme ile desteklendiği takdirde Martha Vineyard diyeti bir ayda on kilo vermenizi sağlayabilir. Diyetin uygulamasında üç aşama bulunmaktadır: dinlen, azalt, yapılandır. Bu aşamalar ile birlikte vücuda toksin içeren madde alımı kesilir, sıvılar da ağızda bekletilmeden yutulur.Uygulama aşamasında kafa karışıklıkları olabilir ancak Martha Vineyard diyetinin üç adet uygulama şekli bulunmaktadır. İki günlük yoğun uygulama, bir haftalık dinlendirici uygulama ve üç haftalık tam detoks uygulaması olarak tarif edilebilir. Her üç uygulama şekli de yılın belirli zamanlarında uygulanabilir. Bir yıllık döngü düşünüldüğünde bir kez tam program, dört kez haftalık program ve elli iki kez de iki günlük uygulama yapılır.Diyeti en genel manası ile ağır bir diyet olarak tanımlayabiliriz. Bu sebepten ötürü uygulayacak olanların doktor onayı alması tavsiye edilmektedir. Her insanın dayanma kapasitesi de farklı olduğundan dolayı, uygulama türleri değişebilir. Tam uygulamanın yapılmasından sonra yaklaşık olarak on kilo verilir ve kişi kendini yeniden doğmuş gibi hissetmeye başlar.

1. Tüketilecek Besinler ve Nasıl Tüketilecekleri

Diyetin omurgasını sıvılar oluşturur. Uygulama süresi boyunca, türleri değişmekle birlikte günlük üç litre kadar sıvı tüketimi yapılır. Uyanık olunan zaman boyunca iki saatte bir önerilen sıvılar tüketilmelidir. Katı gıda olarak ise olabildiğince fazla ezilmiş yeşil sebzeler kullanılır. Et ve et ürünleri kesinlik tavsiye edilmez. Sindirilmesi zor sebzeler de tüketimin dışında tutulmalıdır.

2. Diyetin İşleyişi ve İçerdiği Riskler

Diyetin uygulanmasındaki temel amaç toksinleri vücuttan atmak ve metabolizma hızını düşürmektir. Ayrıca tüketilen besinlerden dolayı vücuda alınan kalori miktarı da azaltılır. Sonuç olarak ise yirmi bir günün sonunda ciddi miktarda kilo verilir. Diyetin proteinden yoksun olması, birçok gıdayı içermemesi ve sıvı ağırlığının fazla olması çeşitli riskler doğurabilir. Başta kasların erimesi, bağırsakların bozulması, zihin fonksiyonlarının yavaşlaması sayılabilir. Yani doğru şekilde uygulanmadığında ciddi riskleri olan bir diyet türüdür. Doktor onayı tam olarak bu yüzden mecburidir.

Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

Detoks diyetleri belirli aralıklarla yaklaşık bir hafta boyunca uygulanır. Yeme alışkanlıklarını ciddi anlamda değiştirdiği için bir diyetisyen kontrolünde yapılması önerilir. Temel olarak uzak durulması gereken bazı besin grupları vardır.

Beyaz un ve türevlerinden uzak durulur. Tam tahıllı ekmek ya da kepekli ekmek az miktarda tüketilir. İşlenmiş gıdalara ara verilir. Program boyunca kahve, alkol ve sigara kullanılmaz. Yeşil çay, ıhlamur gibi meyve çayları onların yerini alır. Şeker ilaveli atıştırmalıklar tüketilmez. Tatlı ihtiyacı organik meyvelerden hazırlanan meyve suları ile karşılanır. Katkı maddesi içeren herhangi bir besin kullanılmaz. Hormonlu meyve ve sebze tercih edilmez. Daha çok mevsimine uygun olanlar, güvenilir yerlerden temin edilir. Hayvansal yağ ve proteinler bırakılır. Zeytin yağı gibi yağlar kullanılır. Kızartma türü yemeklere ara vermek gerekir. Mümkün olduğunca haşlama, ızgara, buğulama gibi pişirme yöntemleri kullanılır. Detoks programı boyunca günlük su ihtiyacının karşılandığından emin olmak gerekir. Günde 2-2,5 litre su içilir. Detoks diyeti boyunca öğün atlamamaya özen gösterilir. Ana ve ara öğünler tüketilmesi uygun olan besinlerle karşılanır. Diyet uygulanırken bazı öğünlerde sebze ve meyve sularından, detoks çaylarından destek almak faydalı olur.

Detoks programları tamamen sıvı beslenme şeklinde ya da katı-sıvı karışık diyet listeleriyle uygulanabilir. Programların fiziksel aktivitelerle desteklenmesi etkisini arttırır. Detoks sayesinde vücut toksinlerden daha rahat arınır. Kan dolaşımı hızlanır. Metabolizma hızı artar ve sindirim sistemi düzene girer. Daha zinde ve dinamik hissedilir. Böylece psikolojik olarak rahatlama sağlanır ve stresle baş etmek kolaylaşır.

Detoks Diyeti Faydaları Nelerdir?

Temel olarak vücudun arındırılması işlemi olan detoks, vücudun geneline etki eder. Kan dolaşımını düzenler ve dokulara daha fazla oksijen taşınmasını sağlar. Toksik maddelerin uzaklaştırılmasına yardım eder. Böylece organların ve dokuların beslenmesine yardımcı olur. Çalışmalarını düzenler. Başta karaciğer olmak üzere, birçok organın çalışmasına katkı sunar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Enfeksiyonların atılmasına yardım eder. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Kan şekerinin düzenlenmesinde etkili olur.

Detoksun etki alanı oldukça geniştir. Cildin zararlı maddelerden arınmasını ve beslenmesini sağlar. Cilt sorunlarını gidermede etkili olur. Leke ve kızarıklıkları giderir. Daha yumuşak, nem dengesi sağlanmış, canlı bir cilde kavuşturur. Ödem atılmasını sağlayan ve şişkinlikleri azaltan detoks sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlar. Vücudu arındırdığı için yağ yakmayı kolaylaştırır. Metabolizmayı hızlandırdığı için de kilo vermek daha kolaylaşır. Günlük alınan fazla kaloriler bu diyette alınmaz ve böylece program sonunda fazla kiloların bir kısmı eritilmiş olur.

Detoks Diyeti Zayıflatır Mı?

Vücuttaki yağların erimesini, birikmiş toksik maddeler yavaşlatır. Vücudu bunlardan arındırarak daha hızlı kilo vermek mümkündür. Çok çeşitli amaçlarla uygulanabilen detoks zayıflamak için özel hazırlanan programlarla daha iyi etki eder. Programa ağırlıklı olarak metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakan besinler dahil edilebilir. Örneğin diyete ek olarak her sabah aç karna limonlu ılık su içmek kilo vermeyi kolaylaştırır.

Detoks diyeti, normaldeki beslenme alışkanlıklarından farklı bir program izler. Bu program sebze ve meyve ağırlıklı olur. Bu yüzden kısa sürede kilo vermek mümkün olur. Fakat program çok uzun tutulmamalı ve yiyecekler çok fazla kısıtlanmamalıdır. Uzun süre aç kalarak yapılan diyetler genellikle başarısızlıkla sonuçlanır. Detoksta uzun süre aç kalmak yerine düzenli ve sağlıklı beslenmek esastır.

Kilo verirken sağlığı korumak oldukça önemlidir. Bu yüzden zayıflama programları diyetisyenler tarafından hazırlanmalıdır. Kişi için en uygun detoks programını da yine diyetisyenler çıkarır.

Detoks Diyeti ile Kaç Kilo Veririm?

Detoks programları sağlıklı kilo vermek için ideal programlardır. Fakat kişi için uygun planlamalarla uygulanmalıdır. Yaklaşık bir haftalık bir detoksla zayıflamak mümkündür. Fakat programın uzatılması ya da çok kısıtlayıcı şekilde uygulanması sağlıklı olmaz. Uzmanlar bir haftada verilebilecek sağlıklı kilonun 1-1,5 kilo olduğunu söyler. Bu yüzden kısa sürede fazla kilo kaybedilememelidir. Bu durum hem sağlık açısından tehdit oluşturur hem de kalıcı olmaz.

Detoksun kesin olarak kaç kilo verdirdiği saptanamaz. Çünkü kilo verme hızı metabolizma hızı ile de alakalıdır. Fakat diyet listesine metabolizmayı hızlandıran besinler eklenerek daha hızlı kilo verilebilir.

İlk Kilolarınızı Hızlı Verip Vücudunuzu Arındıracak Kilo Verme Sürecinize Başlamak İster Misiniz?

Fazla kilolar herkesin problemi. Kilo almanıza sebep olan faktörler de belli olmasına rağmen tüketim alışkanlıklarını kısa vadede değiştirilemiyor oluşu insanların kilo vermesinin önündeki en büyük engeldir. İnsanlar sürekli olarak kilo verme fikriyle gezmezler ancak vücutlarındaki sorunu fark ettiklerinde de bu fikri kafalarından atamazlar. İlk kilo verme denemeleri amatörcedir. Bu amatörlükten kaynaklanan sorunlardan dolayı da kişi diyetini, spor egzersizlerini ve hayat tarzı değişikliklerini yarıda bırakmakta; kilo verme sürecinden vazgeçmektedir. İşte bu başarısızlık hissinden dolayı da hayatının büyük bölümü fazla kilolar ile geçmektedir.

Fazla kilolardan kurtulmak için atılabilecek ilk adım profesyonel destek almak olacaktır. Vücudunuzu, beslenme alışkanlıklarınızı, kilo almanızın altında yatan sebepleri değerlendirerek size tavsiyeler verecek olan uzman bir diyetisyen sayesinde başarısızlık veya başarısızlık hissi tamamen ortadan kalkacaktır. Profesyonel desteğin alınmasından sonra verilen ilk kilolar sayesinde başta vücudunuz sonra da zihniniz arınacaktır. Yaptıklarınızın başarı sağlıyor olduğunu görmek sizin kilo verme yöntemlerine dört elle sarılmanızı sağlayacaktır.

Tüm diyetlerin, tüm kilo verme uygulamalarının en kritik dönemi ilk üç haftadır. Uygulanan tüm yöntemlerin en net sonuçları üçüncü haftanın ortasından itibaren görülmeye başlanır. İşte bu kritik zamanda kilo verildiği fark edilirse başarılı olma hissi bir anda zihninizi kaplayacaktır. İdeal kilonuza ulaşana kadar devam edecek olan süreç de tam olarak böyle başlayacaktır. Günümüzde kilo vermek amacıyla diyet veya spor yapmaya başlayanların yaklaşık yüzde doksanı sürecin içerisinde bir yerde bu amaçtan vazgeçmekte; vazgeçtikten yaklaşık olarak üç – dört ay sonra ise yeniden başlamaktadır. İrade yönünden yaşanan sıkıntılar tekrar hissinin oluşmasını sağlayarak kişiyi derin bir başarısızlığa itmektedir. İşte verilen ilk kiloların sayesinde arınma sürecinin başlıyor olması da tam olarak bu başarısızlığın ortadan kalkışını ifade eden ciddi bir terimdir.

Örnek Detoks Diyeti

Detoks diyeti herkesin ihtiyacına ve vücuduna göre planlanır. Fakat temel birkaç kural üzerine kurulur. Diyet listesine ek olarak fiziksel aktivitenin arttırılması da gerekir. Kişi için en uygun diyet listesi diyetisyen tarafından hazırlanabilir. Fakat örnek bir tarif fikir vermesi açısından faydalı olur.

Sabah:

Uyanır uyanmaz bir bardak limonlu ılık su içilir. Kahvaltıda küçük bir dilim yağsız beyaz peynir, en fazla 2 dilim kepekli veya tam tahıllı ekmek yenir. Yanında da domates, salatalık ve yeşil sebzelerden oluşan bir salata tüketilir. Siyah çay yerine yeşil çay ya da başka bir bitki çayı tercih edilir.

Ara Öğün:

Taze mevsim meyvelerinden bir porsiyon ya da detoks meyve suyu tüketilebilir.

Öğlen:

Az zeytinyağı kullanarak hazırlanan sebze çorbası ve mevsim yeşilliklerinden yapılan bir porsiyon salata yenir.

Ara Öğün:

Hafif detoks içecekleri ya da biraz kuru yemiş yenir.

Akşam:

Taze sebze yemekleri az zeytin yağı kullanarak hazırlanabilir.

NOT: Akşam 19.00’dan sonra bitki çayı dışında besin tüketmemek gerekir.

Karın Kası Diyeti

Previous article

Kilo Verme Diyeti Süreci

Next article

You may also like

More in Egzersiz