EgzersizSağlıklı Tarifler

Diyet Limonata Tarifi

0
Diyet Limonata Tarifi

Diyetlerde tükettiğiniz içecekler çok önemlidir. Özellikle yaz aylarında soğuk diyet içecek alternatifleri arasına diyet limonatayı mutlaka ekleyiniz.

Diyet listelerinde genelde yemekler listelenir. Bu listelemenin sebebi diyet listelerini hazırlayanların tek taraflı bakış açısıdır. Yani sadece kalori alımını kontrol ederek başarının geleceğini düşünmeleridir. Bilindiği üzere vücudumuz fonksiyonlarını yerine getirebilmek amacıyla enerjiye ihtiyaç duyar. İnsan bedeni bu enerji ihtiyacını aldığı besinlerden karşılar ve birim olarak da kalori kullanılır. Kilolu bireylerin kilolu hale gelmesinin sebebi, daha önceden aldıkları ve ihtiyaç fazlası olarak adlandırılabilecek kalorilerin vücut tarafından yağ dokusu olarak belli bölgelerde saklanmasıdır. Yani kilo vermek isteyenlerin diyet süresi boyunca yapması gereken şey, gereğinden daha az kalori alarak kalan kısmın vücutta bulunan yağ dokularından karşılanmasını sağlamaktır.

Bu aşamada diyet için iki temel noktanın olduğunu söylemek mümkündür. Bunlardan birincisi vücuda giren kalorinin kontrolüdür ki bu alınan besinlerin düzene sokulmasıyla mümkündür. İkinci kısımda ise vücudun ihtiyacı olan enerji miktarını arttırmak yatar. İhtiyaç duyulan enerji miktarını arttırmanın en bilinen yolu spor egzersizleridir. İkincil olarak da içilen yağ yakıcı sıvılardan bahsedilebilir. İşe diyet limonata bu ihtiyacı karşılamak amacıyla diyet yapanlar tarafından sıkça tüketilir.

Diyet Limonatanın Özellikleri Nelerdir?

Diyet limonatanın, normal limonatadan tek farkı şeker kullanılmamasıdır. Normal limonatada yer alan şeker yüksek kalori alımına sebep olduğundan dolayı, diyet limonata yaparken şeker yerine eğer arzu edilirse yapay tatlandırıcı veya bal gibi doğal tatlandırıcılardan koymamız gerekir. Limonun içerisinde bulunan C vitamini sayesinde vücutta yağ yakımı yüzde otuzlara varan oranda artar. Ayrıca limonatanın içerisine eklenen yeşil çay gibi doğal bitkiler sayesinde yine yağ yakımı büyük oranda hızlanıyor.

Diyet Limonata Zayıflatır Mı?

Güncel yaşantımızda birçok alanda kullandığımız limon yaz aylarında özellikle fazla kilolardan hızlıca kurtulmak isteyenlerin başlıca besin kaynağı oluyor. Özellikle hazırlanan diyet limonata tarifi ham maddesi limon olan ve ferahlatıcı etkiyle beraber kilo verdirme özelliğine sahip olan limonatalar içermektedir. Bu limonatalar sayesinde hem serinlemek hem de fazla kilolardan kurtulmak mümkündür. 

Limonun içindeki flonovoidler maddesi vücudun kilo almasını önlediği gibi vücuttaki iltihapları da önemli ölçüde yok ediyor.  İçerdiği zengin c vitamini ile mikroplarla tek başına savaşabilen bir besin olan limon zayıflatıcı etkisiyle de kilo vermek isteyenler için vazgeçilemez bir besin kaynağı oluyor. İşte faydaları sayarak bitmeyecek kadar çok olan limon ile hazırlanan diyet limonata tarifi ile de kilo vermek mümkün hale geliyor. 

Zayıflamak isterken çeşitli tıbbi operasyonları göze almak yerine uzman bir diyetisyene danışarak evde pratik yollarla hazırlanacak bir diyet limonata tarifi daha sağlıklı ve daha olumlu sonuçlar verecektir. Özellikle, yapılan internet araştırmalarında limon içeren diyet listelerinin kilo vermede hızlı sonuçlar verdiği belirtilmektedir. Bu diyet şekli her ne kadar limonata diyeti olarak bilinse de limonun yanında diğer yağ yakıcı, tok tutucu ve sağlıklı besinlerde tüketilmeye devam edilmelidir. 

Limonun zayıflatma özelliği haricinde cilt güzelleştirme, saçları canlandırma, diş beyazlatma gibi faydalarından yararlanılarak limonata diyetleri daha bilinçli olarak yapılabilir. 

Kimler Diyet Limonata Tüketmelidir?

Yaz mevsimi yaklaştıkça daha da popülerleşen limonata diyetleri, sıcak yaz günlerinde hem hızlı kilo vermenizi sağlarken hem de bedeninizi ferahlatıcı bir etki sunuyor. Pratik ve sağlıklı bir şekilde kendi evinizde hazırlayacağınız diyet limonata tarifi ile diyetinize uygun beslenerek kısa zamanda önemli sonuçlar alabilirsiniz. 

Limonata diyetlerini yaza yaklaşırken hızla kilo vermek için çareler arayan herkes yapabilir. Yaz mevsiminde vücudun en çok ihtiyacı olan sıvının kaybedildikten sonra tekrar kazanılması hususunda limonata diyetleri önemli rol oynamaktadır.  Kış mevsiminde daha çok kafein zengini sıvılar tüketilirken yaz mevsimi geldiğinde iç ferahlatıcı içecekler tercih edilmektedir. Evde pratik olarak hazırlanabilen diyet limonata tarifi hem sağlık açısından hem de daha hızlı kilo verme açısından daha faydalıdır. İçerisinde bulunan yoğun şeker sebebiyle faydadan çok zarar sağlayan hazır meyve suları olabildiğince az tüketilmelidir. Çünkü bu meyve sularının fazla tüketilmesi verilen kiloların geri alınmasına bile sebep olabilir.

Limonata Diyeti Nasıl Yapılır?

Mineral deposu olan limonun antioksidan özelliği sayesinde, alınan c vitamini kış aylarında bitki çaylarına katıldığı zaman soğuk algınlığına iyi geldiği bilinmektedir. Limon suyu karaciğerin safra üretimini artırarak yağların sindirilmesini sağlar. Bu sebepten limon diyetleri devamlı uygulanmaktadır.

Hazırlık aşamasında diyet limonata tarifi su, limon, portakal, elma, nane ve tatlandırıcı özelliği olan meyveler içerir. Limon sıkılarak limon kabuğu rendelenir. Portakal ve elma dilimlenerek suyla karıştırılır. Arzu edildiği takdirde tatlandırıcı eklenerek limonata hazırlanır ve diyet listelerinde ara öğün olarak afiyetle bolca tüketilir.

Diyet Limonatanın İçerisine Koyulacak Malzemelerde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dikkat edilmesi gereken noktaların başını kaloriyi arttırabilecek malzemelerden uzak durulması oluşturur. Örneğin yapay şeker içeren bal koymak kalori miktarını oldukça arttıracak, yağ yakımı amacıyla içilen limonata hiçbir işe yaramayacaktır. Ayrıca halsizlik yaratabilecek bitkilerin limonatanın içerisine ilave edilmesi de kas hareketlerini yavaşlatacağından dolayı tercih edilmemelidir.

Diyet Limonatanın İçerisine İlave Edilebilecek Malzemeler

Diyet limonatayı hazırlarken kalori miktarını ciddi ölçüde arttırabilecek gıdalardan uzak durmak temel koşul. Bunun dışında tat verecek ve içerisindeki vitamin ve minarelleri limonatanın içerisine bırakabilecek her türlü sebze ve meyve limonatanın içerisine ilave edilebilir. Bal, yeşil çay, yaban mersini, nane, portakal, çilek, tarçın, elma gibi. Görüldüğü üzere diyet yapan kişinin damak zevkine uyabilecek, doğal olarak kabul edilen her türlü sebze ve meyve limonatanın içerisinde kendine yer bulabilir.

Diyet Limonatanın Hazırlanması

Diyet limonatayı hazırlamak için limonların sıkılması, su ve diğer malzemelerin eklenmesi gerekir. Burada eklenecek diğer malzemelerin hangi şekilde ekleneceği önemlidir. Çoğu zaman blenderdan geçirip eklemek, eklenen malzemenin aromasının tam olarak alınabilmesi için önemli bir husustur. Görsel açıdan da bazı malzemeler küp şeklinde veya değişik şekillerde kesilip sürahinin içerisine atılabilir.

Limonata Diyetlerde Nasıl Kullanılmalıdır?

Genelde ana ve ara öğünlerde, yemeklerin daha kolay hazmedilmesi amacıyla diyet limonata kullanılabilir. Ayrıca spor egzersizlerine başlamadan önce de limonatanın içilmesi yağ yakımını kolaylaştırır. Sıcak yaz günlerinde ferahlamak amacıyla bol bol tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Püre Edilmiş Meyve Kompostosu Tarifi

Previous article

Karın Kası Diyeti

Next article

You may also like

More in Egzersiz