Obezite

Diyet Yapmadan Formda Kalmanın Yolları!

0

Hayat boyu ince ya da formda kalmak bazen hepimize imkânsız gibi gelir. Fakat yaşam şeklinizi değiştirip bu standardı hayatınıza oturttuğunuz sürece diyet yapmadan da formda kalmanız mümkün

Peki bunun için neler yapmalısınız?

  1. Madem yeme alışkanlıklarınızı değiştiremiyorsunuz veya değiştirmek istemiyorsunuz o zaman mutlaka egzersiz yapmalısınız. Her sabah erkenden yapacağınız 45 dakikalık egzersiz, metabolizmanızı hızlandırır ve enerjinizi en üst seviyeye çeker.
  2. Bu egzersizin ardından mutlaka doyurucu bir kahvaltı yapmalısınız. Bu kahvaltı, hem gün boyu iştah hormonlarınızı bastıracak hem de metabolizmanızın hızlı çalışmasına yardımcı olacak.
  3. Uzun ömürlü yiyecekler almak, sizi kaçamak yapmaktan ya da alternatifsiz bırakmaktan koruyacaktır. Bunun için de haftalık olarak marul, havuç, karnabahar ve eti evinizden eksik etmeyin. Sağlıklı yemekler diyet yapmasanız bile formda kalmanız için oldukça önemli.
  4. Kahveyi seviyor musunuz bilmiyoruz ama şayet bir kahve tutkunuysanız, bu öneri sizi epey sevindirecek. Günde bir bardak kafein almanız, ince kalmanıza yardımcı oluyor. Zira metabolizmayı uyaran kafein, bu etkisini tam üç saat sürdürüyor.
  5. Mutfak alışverişine çıkmadan önce bir elma yemeye ne dersiniz? İlginç bir fikir gibi gelebilir ama bir kurabiye ya da kek yerine, bir elma yedikten sonra mutfak alışverişine çıktığınızda yüzde 25 daha fazla meyve-sebze satın alabilirsiniz. Bu çok küçük ama gördüğünüz gibi önemli bir detay.
  6. Markete girdiğinizde nasıl bir tüketicisiniz, hiç düşündünüz mü? Birkaç günde bir ihtiyaçlarınızı mı alıyorsunuz yoksa haftada bir büyük alışverişler mi yapıyorsunuz? Araştırmalara göre, toplu alışveriş yapmak pek de iyi değil. Yiyeceklerin depolanması, insanları daha fazla yemeye sevk ediyor. Bu nedenle ihtiyacınız olduğu kadar ve sık sık alışveriş yapmak en mantıklısı.
  7. Mutfağınıza geç saatlerde girişi engelleyin. Bu, özellikle geç yatanlar için zor olabilir ama ince kalmak yolunda önemli bir adım. Tam 12 saat yemek yemediğinizde bunun, formda kalmanız için ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz.

Gördüğünüz gibi mutfakla olan ilişkinize bir çekidüzen verirseniz aslında hayat çok daha kolay olabilir. Formda kalmak için mutfağınıza kulak verin.

Obezite tedavisinde kullanılabilecek, öncekilerden farklı şekilde‘yağ yakan’ bir molekül bulundu

Previous article

Fransızlardan Formda Kalmak İçin 7 Öneri

Next article

You may also like

More in Obezite