ObeziteÇocuk Obezitesi

Geleceğimizin Teminatı Çocuklarımızı Obezite ve Diyabet Tehlikesinden Böyle mi Koruyacağız?

0
Geleceğimizin Teminatı Çocuklarımızı Obezite ve Diyabet Tehlikesinden Böyle mi Koruyacağız?

İlköğretim ve Ortaöğretim yaş grubundaki çocuklarda enerji yoğunluğu yüksek atıştırmalıkların ve içeceklerin, hızlı ve hazır gıdaların tüketim sıklığı ve miktarındaki artışın dengesiz beslenmeye bağlı hastalık ve risklerini arttırdığı rapor edilmektedir

Yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan şişmanlık, kemik ve diş sağlığı bozuklukları, vitamin ve mineral yetersizlikleri gibi rahatsızlıkların yetişkinlik döneminde görülen kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, bazı kanser türleri ve obezite gibi bazı kronik hastalıklara zemin oluşturduğu bilinmektedir.

Bu ifadeler 2016 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın kantin genelgesine, RTÜK tarafından yürürlüğe alınan çocuklara yönelik reklam kısıtlamasına ve en nihayetinde Ticaret Bakanlığı tarafından birkaç ay önce Resmi Gazete’de yayınlanarak yürülüğe giren promosyonlu ürün satışı kısıtlamasına altlık oluşturan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu raporundan alınmıştır. Bu rapora göre abur cubur, yüksek şeker ve nişasta bazlı şuruplar içeren içecekler ile doymuş yağ oranı yüksek her türlü atıştırmalığın kantinlerde satışı, çocuklara yönelik reklamı, promosyonu ve hediye olarak dağıtımı yasaklanmıştır.

Ve bu yasak birkaç günden bu yana ve bugün de kamu kurumları tarafından resmen yok sayılmaktadır. Bir yandan Ülker, diğer yandan Eti ile anlaşan kurumlar obezite ve diyabete zemin hazırlayan bu ürünleri bu firmaların sponsorluğunda çocuklarımıza ulaştırıyor. Kamu eliyle verilen bu hediyeler içeriğinde yüksek oranda şeker, glikoz-fruktoz şurubu, MSG, yüksek doymuş yağa sahip hidrojenize palm yağı, koruyucu ve renklendirici başta olmak birçok katkı maddesi içeriyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gürbüz çocuklar” hedefi bugün obezite ile boğuşan, hiperaktivite teşhisi konan ve beslenme temelli Tip-2 Diyabet ile hayatını kronik hastalıklarla geçirmek zorunda kalan nesillere yerini bırakmıştır. Topraklarımızdaki doğal ve besleyici zenginlikler yerine çok uluslu şirketlere ve politikalara hizmet eden bu hatalı dağıtımlar maalesef toplum tarafından halen kabul görebilmektedir.
Dağıtılan ürünler ucuz,
Sağlığı ipotek edilen çocuklar eşsiz.
Hangisini seçerdiniz?


#NeYediğiniziBilin

Ünlü iş adamı ‘Obezite’ ameliyatı oldu! Ölümden döndü, dava açtı

Previous article

Çocuklarımızı Obezite Yapan Aile Tutumları

Next article

You may also like

More in Obezite