Beslenme

İçeceklerin Hayatımızdaki Yeri

0
İçeceklerin Hayatımızdaki Yeri

Herkesin bütçesine uygun olarak hazırladığımız ve herkesin yararlanmasını istediğimiz motivasyon kaynağı diyet içecek tarifleri yazımızla kolaylıkla yapabileceğiniz tarifleri bulmanız mümkün.

İçeceklerin Hayatımızdaki Yeri

İnsanların hayatında içecekler en az yiyecekler kadar önemli bir yere sahip. İçeceklerde de yiyeceklerde olduğumuz kadar titiz ve dikkatli seçimler yapmaya dikkat etmemiz gerekmektedir. Özellikle de kalp ve damar hastalığı, obezite ya da diyabet gibi sorunları olan kişiler, yedikleri ile birlikte içtiklerine de olabildiğince dikkat ve özen göstermeli. Hatta bazı noktalarda içecekler yediklerimizin önüne geçebilmektedir. Bu nedenle diyet içeceklerin de zayıflama ve hastalıklardan korunma anlamında önemi büyüktür.

Diyet İçeceklerin Önemi Nedir?

Herhangi bir rahatsızlık sebebi ile ya da kilo vermek amacı ile yapılan diyetlerde yenilen yemekler kadar içilen içeceklerin de büyük önemi vardır. İçecekler insan vücudunu sandığınızdan daha fazla etkileyebilmekte. Örneğin, diyet yemeklerin yanında içtiğiniz bir kola bütün diyet programınızı bozmaktadır. Ayrıca içerisinde bulundurduğu kafein ve şeker de oldukça zararlıdır. Diyet içeceğini seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus şeker oranıdır. Özellikle diyet programlarında şeker oranı en düşük içecekleri tercih etmek gerekiyor.

Kalori, yağ ve şeker miktarlarına bakılarak yapılan veya alınan yiyecek ve içecekler kilo alımını durduracak ve zayıflamaya yardımcı olacaktır. Diyet yemeklerin yanında diyet içecekler tüketildiğinde kilo alımı durur, göbeğin erimesine yardımcı olur. Özellikle su bu noktada çok önemlidir. Sadece diyet yaparken değil günlük yaşantımızda da en az 2 litre su tüketmek gereklidir.

Ayrıca kültürümüzün bir parçası olan çay ve Türk kahvesi de içerisinde kalori barındırmayan içeceklerdir. Bu nedenle şekersiz içildiğinde diyet programınıza gönül rahatlığı ile ekleyebileceğiniz içecekler arasındadırlar. Ancak farklı kahve türleri için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Diğer bir seçenek de evde kendi imkanlarınız ile hazırladığınız meyve sularıdır. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan bu evde hazırlanmış olan meyve sularını diyet programınızda da dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz.

Diyet İçecekler Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Aslında diyet içeceklerin neler olduğunu ve nasıl hazırlandığını şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Su: Diyet içeceklerinin başında su gelmektedir. Vücudun en çok ihtiyaç duyduğu içecektir su. Bu nedenle de yetişkin bir insanın günde 2-2,5 litre su tüketmesi önemlidir.
  • Maden Suyu: Bunlar doğal mineralli sulardır. Bu mineraller vücudu korumaya yardımcıdır. Ayrıca tükettiğimiz yiyeceklerin kolay sindirilmesini ve mideye zarar vermemesini sağlar. Bunun dışında spor yapan biriyseniz, rahatlıkla maden suyu tüketebilirsiniz. Çünkü içerisindeki mineraller maden suyunu, spor sonrası efor kaybını ve sıvı kaybını önlemekte sudan sonra tercih edilebilecek bir içecek yapıyor.
  • Sebze Suları: Kalorisi düşük ve tok tutma özelliğine sahip sebze suları diyetler için birebir bir içecektir.
  • Yarım Yağlı Süt: İçerisindeki yağ seviyesi nedeniyle diyetlerde süt ürünlerinin daha az tüketilmesi gerekir. Ancak bu konuda da günde iki bardağı geçmeyecek şekilde yarım yağlı süt tüketimi göbek bölgesindeki yağların eritilmesine yardımcı olur.
  • Minerallerden Zenginleştirilmiş Sular: Özellikle spor yapan kişilerde sıvı kaybı ve efor kaybı çok fazla yaşanır. Bu nedenle de içerisine potasyum ve magnezyum eklenmiş sular tüketmeleri önemlidir. Bu vitaminli sular ani kas kramplarına da iyi gelecektir. Diyet esnasında kabızlık problemi yaşayan kişiler içinde önerilmekte.
  • Yeşil Çay: Metabolizmayı hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Ancak günde 2 ya da 3 fincandan fazla tüketilmemelidir.

Bunlardan bazılarını kullanarak ya da sadece birini tercih ederek diyet içecekleri hazırlanabilir. Bir diyet içeceği tarifi için örnek vermek gerekirse malzemeleri aşağıdaki gibidir.

  • 1 bardak yarım yağlı süt
  • 1 adet muz
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • 3 yemek kaşığı yulaf

Hazırlanışı ise şu şekildedir;

Bir kaba döktüğünüz sütün içerisine, yulaf, muz ve tarçını ekleyin. Ardından bir blender ya da mikser yardımı ile bu malzemeleri çırpıp içilecek kıvama getirin. İşte tarif bu kadar pratik. Kahvaltı için tercih edilebilecek bir alternatif.

Diyet İçeceklerin Vücuda Etkisi Nedir?

Diyet içecekler genellikle diyet yemeklerin yanında tüketilebilen alternatiflerdir. Ancak birçok açıdan da faydaları mevcut. Tok tutmaya, açlığı geciktirmeye, ödem ve toksin atmaya, bölgesel yağları eritmeye ve sağlıklı beslenmeye oldukça katkı sağlar. Yapımları da oldukça pratiktir. Kalori, yağ ve şeker içeriği en aza indirgenmiş olan diyet içecekler, yapılan bir diyet ile düzenli kullanıldığında hızlı kilo verme konusunda oldukça etkilidir.

Genellikle zayıflama amacı ile kullanılan diyet içecekler, vücudun çeşitli vitamin ve minerallerden oluşan besin değeri ihtiyacını da gidermeye yardımcı olur. Düzenli kullanımda birçok etkisini görmek mümkün. Bunlar dışında obezite, kalp ve damar hastalıkları veya diyabet gibi sorunları olan kişiler için de oldukça uygundur.

Diyet İçecek Tüketimine Dikkat

İnsanların tüketim toplumunun etkisiyle beraber olması gerekenden fazla kilo alması toplumsal bir problem haline geldi. Beslenmenin ve besinlerin endüstriyel bir meta olarak ele alınmaya başlamasıyla beraber de içeceklerin ve yiyeceklerin içerisindeki katkı maddeleri arttı. Bir yandan asitli ve bol şekerli gıdaların üretimi devam ederken, bu gibi besinleri tükettiği için kilo alanlara da özel tatlandırıcılar içeren içecekler ve yiyecekler çıkarılmaya başlandı. Yani hem kilo almaya sebep olan besinler hem de bunların sebep olduğu sorunları ortadan kaldırmayı amaçlayan besinler aynı şirketler tarafından üretilmekte.

Konu diyet olduğunda akla gelen ilk şey diyet içecekler olmaktadır. İnsanlar öğünlerde aldıkları yüksek kalorileri bu diyet içecekler ile dengelemeye; içecek ile alacakları kalorileri sıfıra yaklaştırmaya çalışmaktadır. Diyet içeceklerin içerisinde yüksek kalori içeren şeker yerine tatlandırıcılar yer almakta; kalori içermeyen her türlü zararlı madde ise varlığını devam ettirmektedir.

Günümüzde diyet içeceklerin sağlıklı mı sağlıksız mı olduğundan ziyade, diyet için yararlı mı yoksa yararsız mı olduğu tartışmaları sürmektedir. Bilindiği üzere diyet yapmanın en temel amacı sağlıklı bir vücuda sahip olma isteğidir. İçerisindeki katkı maddeleri yüzünden kalorisiz de olsa sağlıksız olarak addedilen bir içeceğin ya da içecek grubunun sürekli olarak tüketilmesi vücut için oldukça zararlıdır. Yani, diyet içecek tüketimine dikkat edilmesi, diyetin getirilerini korumak ve uzun vadede vücudu sağlıklı tutmak için oldukça önemlidir.

Diyetlerde tercih edilen içeceklerin doğal bitkiler olması gerekmektedir. Özellikle bitki çayları, evde hazırlanmış soğuk çaylar, süt, ayran ve kahve başlıca sağlıklı diyet içecekler sınıfındadır. Asitli olmasına rağmen diyet olarak sunulan içeceklerden ise mümkün mertebe uzak durulmalıdır. Bu tür asitli içeceklerin içlerindeki tatlandırıcıların diyabet riskini artırdığı, kan şekerinin düzenlenmesinde olumsuz etki oluşturduğu bilinmektedir. Sadece diyet yapanların değil, sağlıklı yaşamak isteyenlerin de diyet içecek tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir.

Diyet İçeceklerin Psikolojik Etkisi

Çeşitli çevresel faktörler, iş yaşamı ve şehir hayatı insanların beslenme düzenlerinde sorunlar oluşturmaktadır. Bu sorunlara bağlı olarak da kişinin kilosu kontrolsüz şekilde artmakta; alınan bu kilolar basit yöntemler ile ortadan kaldırılamamaktadır. Sürekli olarak kilo alan, vücudunun şekli bozulan insanların psikolojisi de olumsuz yönde hareket etmektedir. Bu olumsuzluğu ortadan kaldırabilecek en etkili yöntemler ise diyet ve spor egzersizleridir. Diyetlerin temel amacı kişinin beslenme düzenini ve beslenirken tükettiği besinleri belirlemektir.

Kişinin hayatını düzene sokmak için ilk önce öğünler ve içerikleri; sonrasında ise başta uyku düzenleri olmak üzere hayatları değiştirilir. Tüm bu süreç kaliteli spor egzersizleri ile desteklenerek kişinin kilo vermesi sağlanır. Tüm bu sürecin günümüzdeki yegane parçası ise diyet içeceklerdir. Bilindiği üzere çeşitli asitli içeceklerin ve benzerlerinin diyet versiyonları üretilmektedir. Bu diyet içeceklerin içeriğindeki şeker çıkarılmakta, çıkarılan şekerin yerine tatlandırıcılar yerleştirilmektedir. Alışan tat ortadan kaldırılmadan ilgili içeceklerin kaloriden yoksun olması sağlanmaktadır. Bu olumlu gibi duran durum da diyet yapan kişilerin psikolojisi üzerinde olumlu etki oluşturmaktadır.

Kısacası, diyet içecekler her ne kadar sağlıksız olsa da özellikle diyete başlangıç dönemlerinde kişilerin motivasyonunu sağlam tutabilmektedir. Kişiler kısa bir süreliğine geçmişteki beslenme alışkanlıklarına bağlı kalmakta; diyet içeceklerin zararlarını fark ettikleri noktada da ilgili içecekleri tamamen bırakmaktadır. Bıraktıkları dönemde de diyetin kurallarına tam uyum sağladıklarından dolayı psikolojik bir olumsuzluk ortaya çıkmamaktadır.

Maydanoz, Limon ve Salatalık Suyu

Previous article

Diyet Komposto Tarifi

Next article

You may also like

More in Beslenme