EgzersizSağlıklı Tarifler

Diyet Komposto Tarifi

0
Diyet Komposto Tarifi

Özellikle yaz aylarında diyet yapan kişiler için soğuk ve lezzetli içecekler vazgeçilmez bir hal alıyor. Diyet Komposto tarifimiz tam da size göre!

Komposto, özellikle yaz aylarında serinletici bir etkisi olmasının da etkisiyle çok tercih edilen tatlı bir besindir. Genellikle de yaz meyveleri ile komposto yapılmakta. Ayrıca besin değeri de çok yüksek. Ancak komposto, herkesin bildiği tarif ile yapılırken çok fazla şeker kullanımı gerektirir. Bu nedenle de hem diyabet hastalarında hem de diyet yapmakta olan kişilerde etkisi kötü olabiliyor. Bunun içinde diyet komposto denilen içerisinde daha az şeker bulunan tarifler mevcut. Özellikle diyabet hastalarında bu tür tarifler çok faydalı olmaktadır.

Diyet Kompostonun Özellikleri Nelerdir?

 • Normal bir kompostonun yapılışında kullanılandan daha az miktarda şeker ile yapılabilir.
 • Besin değerleri açısından çok zengindir.
 • Yapılışı oldukça kolay ve pratiktir.
 • Hem diyabet hastaları için hem de diyette olan kişiler ve de çocuklar için oldukça uygun ve lezzetlidir.
 • Kalorisi de oldukça düşüktür.
 • Protein ve lif bakımından oldukça zengin bir içeriktedir.
 • Yağ oranı ise yok denebilecek kadar azdır.

Malzeme Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Belirttiğimiz gibi, komposto sıklıkla yaz aylarında tüketilen bir besindir. Bu nedenle de mevsime uygun meyveler seçilerek yapılmasına özen gösterilmeli. Tarif içerisinde şeker kullanırken beyaz şeker yerine esmer şeker kullanımı daha uygun olacaktır. Hatta şeker yerine bal ya da sıvı diyet tatlandırıcı da kullanılabilir. Hatta şekerin yanında tatlandırma amacıyla tarçın da kullanılabilir.

Malzemeler

Diyet komposto, yaz meyveleri olan vişne, kayısı, erik, şeftali gibi tatlı meyvelerin uygun orandaki suda kaynatılması ile yapılmaktadır. Tatlandırmak için de az miktarda şeker, şekerin yanında da isteğe göre tarçın kullanılabilir. Hiç şeker kullanmadan sadece bal ya da diyet tatlandırıcılar kullanılarak da yapılması mümkün. Ancak kıvamı ve tadı açısından şeker ya da bal ikilisinden birinin kullanılması daha uygun. Örnek olarak bir tarif vermemiz gerekirse; ballı şeftali kompostosunu örnek verebiliriz. Yaklaşık olarak 55 kalori olan bu diyet komposto tarifi için gereken malzemeler şu şekilde;

 • 4 ya da 5 su bardağı su
 • 1 orta boy karanfil
 • 4 yemek kaşığı bal
 • 3 ya da 4 adet orta boy şeftali
 • 1 adet tarçın (çubuk tarçın)

Hazırlanışı

Diyetler için gayet uygun bir besin olan diyet kompostosu kış aylarında zaten çok fazla tüketilmez. Yaz aylarında da diyet kompostosu tüketimi, diyette olan kişilerin danışmakta olduğu bir diyetisyen var ise danışarak izin verilen şekilde veya sadık kalınması gereken bir diyet programı var ise de bu programın izin verdiği ölçü de olmalıdır. Ancak kişinin kendi imkanları ile uyguladığı diyet programları da olabilir. Böyle durumlarda da kompostoda kullanılacak malzemelere göre en fazla haftada bir şeklinde tüketilmelidir. Daha fazlası diyet için uygun olmaz.

İçeceklerin Hayatımızdaki Yeri

Previous article

Karışık Meyvelerle Diyet Kompostosu Tarifi (Elma, Armut, Vişne)

Next article

You may also like

More in Egzersiz