EgzersizKilo Kontrolü ve Diyet

Kilo Verme Sürecinde Karşılaşılacak Zorluklar

0
Kilo Verme Sürecinde Karşılaşılacak Zorluklar

Kilo verme sürecinin zorluklarını ortaya çıkaran temel nokta irade sorunudur. Aşırı kilolu olmaya kadar gelen süreçteki alışkanlıkların bir anda ortadan kaldırılamıyor oluşu kişinin sürekli olarak süreçten düşmesine sebep olabilir.

İşte bu gel – git dönemlerinin içerisinde de kilo verme sürecinin zorlukları oluşur. Ne gibi sorunların yaşanacağı, bunların nasıl çözüleceği tamamen kişinin özelinde belli olur. Örneğin aşırı kilolu bir insanın pastanede çalışması da kilo verme sürecinde karşılaşılabilecek bir zorluk iken böyle bir durumun herhangi birinin başına gelme ihtimali oldukça düşüktür. Toplumun göz ardı edilemeyecek bir bölümünü etkisi altına alan zorlukları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hareketli bir yaşama alışmaya çalışmak, hareketli yaşamın getirdiği yüksek efor seviyesini kabullenmek en büyük zorluktur. Özellikle ideal kilosunun üzerine otuz – kırk kilo almış olanlarda bu durum ile sıkça karşılaşılır. Hareketli yaşama alışmaya çalışırken diyetten ve spordan soğumak mümkündür. İrade göstermeli ve yöntemlere daha sıkı sarılmalısınız.
  • Diyete, spora ve sağlıklı yaşamaya başladığınız anda kilo vermeye başlamazsınız. Yaptıklarınızın sonucunu kısa veya orta vadede gözlemleyemiyor oluşunuzdan dolayı psikolojik olarak baskı altına girersiniz. Psikolojik baskı da beraberinde başaramıyor olma hissini getirdiğinden dolayı diyeti bırakmak, spor egzersizlerinden vazgeçmek gibi hatalar yapabilirsiniz.
  • Aşırı kilolu olunan dönemlerde kan şekerinin dengesiz olduğunu söyleyebiliriz. Günün her saatinde besin tüketme alışkanlığını kazanmanızın temel sebebi de bu dengesizliktir. Sağlıklı şekilde yaşamaya başladığınızda kan şekeriniz düzelir ancak beslenme alışkanlığınızdan kolay kolay vazgeçemezsiniz. Günün belirli saatlerinde besin tüketmemeye çalışmak büyük bir zorluktur.
  • Aşırı kilolu iken kilo probleminizin arkasına gizlenen çeşitli hastalıklar, hormon dengesizlikleri kilo vermeye başlamanız ile birlikte kendilerini göstermeye başlayabilir. Bu büyük bir sorun olmakla beraber çözülemez değildir. Ortaya çıkardığı etkiler ise daha tehlikelidir. Kilo vermenin sizi sağlıksız hale getirdiğini düşünerek diyetten ve spor egzersizlerinden vazgeçebilirsiniz.
  • En büyük problemlerden bir diğer ise sosyal çevrenizin sizi yeteri kadar desteklememesi; bazen de köstek olmasıdır. Bu gibi durumlarda ilgili kişilerle iletişimi kesmek daha mantıklı olacaktır.
  • Bir miktar kilo verildiğinin fark edilmesinden sonra ödüllendirme amaçlı diyeti bozmak en büyük zorluklardan bir tanesidir. Esasen tamamen size bağlı olan bu durum, bir anlık kendini kaybetme sonrasında kilo verme sürecinin sekteye uğramasına sebep olabilir.

Toplumun neredeyse tamamını ilgilendiren zorluklar bunlardır. Bunlara ek olarak onlarca, yüzlerce hatta binlerce zorluk sayılabilir ancak bunların neredeyse tamamı çok az insanı ilgilendirmektedir.

Kilo Verme Diyeti Süreci

Previous article

Detoks Ayran Çorbası Tarifi

Next article

You may also like

More in Egzersiz