EgzersizSağlıklı Tarifler

Doyurucu Kahvaltılık Gevrek Tarifi

0
Doyurucu Kahvaltılık Gevrek Tarifi

İşe geç kaldıysak ya da bir yere acil olarak yetişme telaşındaysak kahvaltıyı ihmal ederiz. Kahvaltı günün en önemli öğünü olduğu için, kahvaltının ihmal edilmesi zincirleme sorunları doğurur.

Doyurucu şekilde kahvaltı yapmayanlar öğlen yemeğinde çok fazla yemek yerler ve olması gerekenin iki katına yakın kalori alırlar. Ayrıca kan şekeri dengesizleşir ve doyma hissi olması gerekenden daha yavaş gelmeye başlar. İşte oldukça önemli olan kahvaltının tüm aceleye rağmen atlanmaması için tüketilebilecek sağlıklı gıdaların başında gevrekler gelir.

Gevrekler oldukça doyurucudur. İçlerindeki besinlerden dolayı bağırsak fonksiyonlarını da düzenlerler. Lifli yapıları oldukça sağlıklıdır. Bu sebepten ötürü de oldukça basit tariflerle sık sık tüketilmeleri uygundur. Gevreğin en bilinen tüketim şekli doğrudan doğruya süt ile karıştırılmasıdır ancak bazı insanların laktoza karşı intoleransı bulunur. Bu sebepten ötürü de gayet basit olan sütlü gevrek tarifi kullanılamaz. Ayrıca sürekli bu tarifi uygulayanlar da bazen değişiklik yapma ihtiyacı hisseder.

Doyucu ve gevrek ile hazırlanan kahvaltılar için bir gün önceden hazırlık yapmak mantıklı olacaktır. Öncelikle gevrekler olduğundan daha küçük hale getirilir. Sonrasında ise kurabiyelerde, pastalarda ve ana öğün olarak adlandırabileceğimiz yemeklerde kullanılmaya başlanır. En gözde kullanım ise gevrekle kurabiye hazırlamaktır.

Tarifin hazırlanmasında kullanılacak malzemeler şunlardır:

  • İki yemek kaşığı tereyağı,
  • Bir adet yumurta,
  • Bir çay bardağı pudra şekeri,
  • Üç çay bardağı nişasta,
  • Bir paket kabartma tozu,
  • Bir paket vanilya tozu,
  • Dört çay bardağı un,
  • Dört çay bardağı mısır gevreği,
  • Arzu edilen miktarda çikolata,
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ.

Tarifin hazırlanışı:

Doyurucu kahvaltılık gevrek tarifi için derin bir kabın içerisine yumurta kırılır. Kırılan yumurta biraz çırpıldıktan sonra oda sıcaklığına getirilmiş olan tereyağı üzerine boca edilir. Biraz ezerek biraz da karıştırarak devam edilir. İkisi özdeşleştikten sonra nişasta ve pudra şekeri de karışıma dahil edilir. Bulamaç kıvamına gelene kadar karıştırma devam eder. Un, vanilya ve kabartma tozu da son olarak karışıma dahil edilir ve karıştırma devam eder. Kulak memesi kıvamında ele yapışmayan bir hamur elde edildiğinde işlem sonlandırılır.

Hamurdan arzu edilen boyutta parçalar koparılır, arzu edilen şekle getirilir. Önceden iki yüz dereceye ısıtılmış fırında, altında yağlı kat olacak şekilde on beş dakika pişirilir. Pişme işlemi devam ederken de doyucu kahvaltılık kurabiyelerin diğer malzemeleri hazırlanmaya başlar.

Tarifte kullanacağınız çikolatayı çelik bir kabın içerisine koyun. Kaynayan suyun içerisine çelik kabı bırakın ve çikolataları eritin. Erime sağlandıktan sonra kabı kaynayan suyun içerisinden alıp sıvı yağı ekleyin. İyice karıştırın ve özdeşleştirin. Yayvan bir kaba ufalttığınız mısır gevreklerini yayın. Fırından yeni çıkan kurabiyeleri önce çikolataya sonra da mısır gevreğine bulayın ve başka bir tepsiye alın. İki saatlik dinlendirmenin ardından istediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Eğer hızlı ve doyucu şekilde yapmanız gereken bir kahvaltı varsa dört adet gevrekli kurabiye yeterli olacaktır.

Zeytinyağlı Börülce Tarifi

Previous article

Yumurtasız ve Sütsüz Kek Tarifi

Next article

You may also like

More in Egzersiz